Prof. Dr. İzzet Can, FEBO

02.05.1959’da Ankara’da doğdu. Niğde’nin Bor ilçesi nüfusuna kayıtlıdır. Ankara Mimar Kemal ilk ve orta okullarından ve Ankara Atatürk Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 1983’de bitirdi, sonrasında Van’da zorunlu hizmet yaptı. 1988’de Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ihtisasını tamamlayarak uzman doktor oldu. Aynı Hastanede Başasistanlık yaptı, bu dönemde 1992’de İngiltere East Grienstead Queen Victoria Hastanesi’nde Göz Bankacılığı konusunda çalıştı. 1996’da Doçent, 1998’de Klinik Şef Yardımcısı oldu. Klinik Şefi olarak 2001’de Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi Göz Kliniği ve 2004’de Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Göz Klinik’lerinde  çalıştı, bu klinikleri kurdu ve yönetti. 06.01.2011’de Göz Hastalıkları Profesörü oldu. Bozok Üniversitesinde Anabilim Dalı Başkanı olarak çalıştı, burada da Göz Kliniğini kurdu ve 2013 yılına kadar yönetti. Ankara Özel Mayagöz Merkezinde 2013-2015 arasında, 2016 yılı boyunca da Ankara Keçiören Dünyagöz Hastanesinde Başhekim ve Tıbbi Direktör olarak çalıştı. 2017’den itibaren mesleğini muayenehanesinde özel olarak yürütmektedir.

Türk Oftalmoloji (Göz Sağlığı ve Göz Hekimleri) Derneği (TOD) Genel Başkanlığını, Kasım 2019- Kasım 2021 tarihleri arasında yürüten Prof. Dr. İzzet Can, geçmişte Ankara Oftalmoloji Derneği Başkanlığı, Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Kontakt Lens Birimi Başkanlığı, TOD Katarakt ve Refraksiyon Cerrahisi Birimi Başkanlığı, Avrupa Kontakt Lens Birliğinde (ESCLO) ülke temsilciliği görevlerini yaptı. Bugün de Avrupa Katarakt ve Refraksiyon Cerrahisi Birliği (ESCRS) Co-opted Yönetim Kurulu üyesi olarak ülkemizi temsil etmektedir.

Ankara Numune Hastanesinde çalıştığı dönemde, şaşılık ve oküloplastik cerrahi birimlerini kurmuş ve 10 yıl süreyle yönetmiş olan Dr. Can, halen özellikle katarakt alanında akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Dr. Can, başlıca küçük kesili katarakt cerrahi teknikleri, bunların klinik etkileri, ve özellikli göz içi lensleri üzerine bir seri uluslararası yayın ve sununun sahibidir ve bu alanda geliştirdiği literatürde yer almış özgün bir fakoemulsifikasyon cerrahi tekniği ( Half-moon supracapsular phacoemulsification) mevcuttur.

MN Oftalmoloji dergisi yardımcı editörlüğünü de yürüten Prof. Dr. İzzet Can, ayrıca bir çok yerli ve uluslar arası Oftalmoloji Dergisinde (Başta Turkish Journal of Ophthalmology olmak üzere) editörler kurullarında ve danışma kurullarında görev yapmaktadır. Beş ayrı uluslararası dergide de yayın danışmanlığı yapmaktadır.

İki kez (2007 ve 2008) yılın en iyi katarakt makalesi için Gazi Vakfınca verilen teşvik ödülünü almaya layık bulunan Dr. Can, Ulusal Oftalmoloji Kongrelerinde En iyi Araştırma, Poster ve Video ödülleri için yapılan yarışmalarda jüri üyelikleri yapmıştır. 2014-2016 yılında European Board of Ophthalmology (EBO) sınavlarında da sözlü sınav jürisi olarak ülkemizi temsil etmiştir ve 2016 itibarıyla FEBO (Fellow of European Board of Ophthalmology) ünvanına sahip olmuştur.

Prof. Dr. İzzet Can, evli ve 1 kız çocuk babasıdır. Eşi Prof. Dr. Belgin Can, halen Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.